لیبل پرینتر ( label printer )

لیبل پرینتر

لیبل پرینتر یا چاپگر بارکد دستگاهی است که بتواند از طریق اتصال به کامپیوتر و یا لب تاپ و بر اساس جمع آوری اطلاعات از بانک های اطلاعاتی و یا نرم افزارهای مخصوص ، نوعی از دیتا که به شکل بارکد و یا خطوط میله ایی است را تولید نماید . این عملیات میتواند بر روی انواع و اقسام لیبل ها اعم از کاغذی ، متال ، پی وی سی  ، اموال ، خرد شونده ، شیشه ایی ، ووید ، حرارتی ، پشت متال ، و غیره انجام پذیرد .  البته با استفاده از حرارتی که هد دستگاه لیبل پرینتر به ریبون منتقل مینماید این امر امکان پذیر خواهد بود و در انواعی از لیبل ها مانند لیبل حرارتی یا ترمال نیازی به قرار گیری ریبون وجود ندارد. کمپانی های مختلفی در سراسر جهان به تولید گونه های مختلف چاپگر لیبل در کنار دستگاه های بارکد خوان می پردازند .

لیبل پرینتر های صنعتی و نیمه صنعتی و کاربردهای مختلف آنها

لیبل پرینتر ها و کاربردهای مختلف آنها در صنایع

نمونه ای از لیبل پرینترهای صنعتی و رومیزی

دسته بندی لیبل پرینترها :

لیبل پرینترها ( Label Printer ) به سه دسته تقسیم بندی میگردند: لیبل پرینتر های صنعتی ، لیبل پرینتر های نیمه صنعتی ، لیبل پرینتر های رومیزی یا اداری .

لیبل پرینترهای صنعتی : در محل ها و اماکن صنعتی با نیاز به تولید لیبل با تیراژ بالا نصب میگردند که به علت داشتن بدنه آلومینیومی ویا فولادی در کنار سبکی دارای مقاومت بسیار مطلوبی نیز میباشند که آن ها را در برابر ضربه ، رطوبت و گرد و غبار مقاوم میسازد.از شرکت های تولید کننده بارکد پرینتر صنعتی میتوان به کمپانی های Zebar ، Citizen ، TSC نام برد که پرینتر زبرا ، مدل های ZM400 , ZM600 , ZT410 , ZT220 , 105SL بخشی از تولیدات این شرکت در زمینه لیبل پرینتر صنعتی میباشد و همچنین پرینتر سیتیزن ، مدل های Ctizen CLS700 و Citizen CLS700R از نوع لیبل پرینتر های صنعتی و مناسب این کمپانی میباشند . از لیبل پرینتر های کمپانی Tsc نیز میتوان به دو مدل رایج آن یعنی TSC344 و TSC246 اشاره کرد.

لیبل پرینترهای نیمه صنعتی : به نوعی از لیبل پریترهای اشاره میشود که در مکان هایی با امنیت بالاتر نسبت به صنعتی قرار میگرند. اماکنی همچون کارگاه ها  ، مجموعه های تولیدی کوچک که در کنار تیراژ نسبتا متوسط امنیت محیطی مناسبی برای لیبل پرینتر فراهم میکند. از مدل های پیشنهادی لیبل پرینتر های نیمه صنعتی میتوان به مدل ClS621 , CLS321 از کمپانی سیتیزن اشاره کردکه با داشتنن بدنه ایی مرکب از فلز و پلاستیک میتوانند قابلیت استفاده در مکان های نیمه صنعتی را داشته باشند.

لیبل های پرینترهای رومیزی یا اداری : این گونه از بارکد پرینتر ها ، بدنه ای کاملا پوشیده از پلاستیک دارند و در برابر ضربه آسیب پذیرند . این گونه از لیبل پرینترها مناسب دفاتر پستی ، آزمایشگاه ها ، بیمارستان ها ، صنایع آموزشی ، رستوران ها ، فروشگاه ها و مراکزی که در عین داشتن تیراژ پایین از امنیت محیطی قابل توجهی نیز برخوردار باشند مناسب است. از انواع لیبل پرینتر های اداری یا رومیزی میتوان به مدل های GK888 , TLP2844 , GC420 , GX430 از کمپانی زبرا اشاره کرد و مدل های Bixolon SLPT400 و Bixolon Slp T403 از کمپانی سامسونگ اشاره کرد .  از کمپانی تایوانی TSC نیز می توان به مدل های TSC244 , TSCTA200 اشاره کرد. تمامی این لیبل پرنتر ها قابلیت چاپ بارکد ، تکست ، شماره سریال ، تاریخ ، کدهای دوبعدی همچون QR ، PDF417 را دارا میباشند، البته با کیفیت و قابلیت های متنوع که همین امر در بحث قیمت گذاری ، آن ها را از یکدیگر متمایز مینماید.

گونه های متتفاوتی از لیبل پرینتر ( چاپگر لیبل )

گونه های متتفاوتی از لیبل پرینتر ( چاپگر لیبل )

در پایان به نوع دیگری از لیبل پرینتر های صنعتی می توان اشاره کرد که به آن لیبل پرینتر عریض گفته میشود ،این گونه لیبل پرینتر ها یا چاپگر های بارکد چهت چاپ لیبل های بالاتر از عرض ۱۰۴ میلی متر شناخته میشود به همین جهت نسبت به لیبل پرینتر های صنعتی با عرض ۱۰۴ میلی متر با قیمت های بالاتری عرضه میگردند ، عرض این گونه از لیبل پرینترها ۱۶۸ میلی متر و در مواردی بالاتر تا ۲۱۰ میلی متر  نیز میباشد . از گزینه های قابل انتخاب در برخی از لیبل پرینتر های صنعتی میتوان به ریوایندر جهت جمع کردن رول لیبل ، peel off جهت پوست کنی لیبل و جدا کردن لیبل از مومی و همچنین از کاتر جهت برش لیبل نام برد که در هر کدام از لیبل پرینتر ها بنا بر درخواست مشتری سفارش گذاری شده و عرضه میگردد .